Dogoterapia

27 gru 2015 | OREW Formy terapi

DOGOTERAPIA = KYNOTERAPIA  … czyli słów klika o zajęciach z psami:

dogoterapia (kynoterapia) jest metodą wzmacniającą efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies; zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego kynoterapeutę (dogoterapeutę),

* nie można określić pełnej listy dysfunkcji, które mogą być rehabilitowane metodami kynoterapii, ponieważ lista ta wciąż się wydłuża. Ogólnie przyjąć należy, że kynoterapia obejmuje rehabilitację:

– zaburzeń sfery psychicznej
– zaburzeń sfery fizycznej
– zaburzeń sfery intelektualnej
– zaburzeń sfery społecznej

Poprosiliśmy Panią Martę Zawadzką – dogoterapeutkę, pracującą w naszym ośrodku o przybliżenie powyższej tematyki.

Zapraszamy do lektury…

1. Proszę opowiedzieć o początkach swojej działalności. Co skłoniło Państwa do szkolenia psów i prowadzenia zajęć z dogoterapii?

Marta: Międzynarodowa Szkoła Dogoterapii rozpoczęła działalność w 2001r , a jej założycielką jest labradorka Maryna:, tzn. jej właściciel Wojtek Jaźwiec. Okazało się, że połączenie wiedzy Wojtka i niezwykłej łagodności i radości Maryny daje świetne efekty w pracy z osobami z niepełnosprawnością.

2. Psy, które z Państwem współpracują, to Duma i Maryna. Proszę nam przybliżyć sylwetki obu psów.

M: Do pracy wykorzystujemy suczki rasy labrador retriever, Dumę i Marynę. Maryna, która ma już 12 lat przeszła na emeryturę, a na zajęcia przyjeżdża 4,5 letnia czekoladowa Duma. Jak każdy labrador ma dużo energii, ale potrafi się też wyciszyć kiedy wymaga tego sytuacja. Najwspanialszą cechą jej i Maryny jest uśmiechnięta cały czas kufa i ciesząca się pupa:.

3. Jak dlugo współpracują Państwo z OREW w Bytomiu?

M: Zajęcia rozpoczęły się w 2003 roku i przez wiele lat dzieci odwiedzała Maryna z Panem Wojtkiem. Teraz przyjeżdżam z Dumą.

4. Czy potencjalnie każdy pies ma predyspozycję do tego, aby zostać przeszkolonym do pracy z dziećmi w ramach dogoterapii?

M: Teoretycznie każdy pies może być terapeutą, ale w praktyce na szczęcie tak nie jest. Preferowane są rasy psów, które mają dużo łagodności, radości, lubią kontakt z człowiekiem, nie mają lęku, ani agresji, a więc labradory, goldeny, husky, beagle.

5. Dla kogo przeznaczone są zajęcia z dogoterapii?

M: Odbiorcami dogoterapii są przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością i o ile w większości korzystają z niej dzieci, to jest ona również przeznaczona dla osób dorosłych

6. Jakie potencjalne korzyści przynoszą zajęcia?

M: To jest bardzo często zadawane pytanie. Myślę, że największą korzyścią jaką osoba może wynieść z zajęć jest po prostu kontakt z żywym zwierzęciem, który w wypadku osób z niepełnosprawnością jest ograniczony. A ten kontakt wywołuje uśmiech na twarzy, emocje, zainteresowanie czyli to co w wielu wypadkach jest trudne do osiągnięcia.

7. Na zakończenie proszę nam zdradzić czy należy posiadać szczególne predyspozycje do pracy z psami? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dogoterapeutą?

M: Tak, jak w przypadku psów preferowane są osoby, które posiadają cechy charakteru mogące ułatwić im pracę dogoterapeuty. Ważne jest pozytywne nastawienie do \życia, cierpliwość, elastyczność, chęć do pracy z osobami z niepełnosprawnością i własny pies.

Dziękujemy :)

Opracowanie: B. Grzeszcz, R. Rotuski

Wiele okazji do pomagania!

Wesprzyj nas przy pomocy platformy faniMani.pl.

Biuro Obsługi Placówek

ul. Moniuszki 20 41-902 Bytom
32 387 31 18, 693 695 150
ks.bytom@psoni.org.pl
zk.bytom@psoni.org.pl
Pn-Pt: 7.00 – 15.00

OREW

Małachowskiego 36, 41-907 Bytom
32 282 50 77, 32 387 03 06
orew@psonibytom.org

Mieszkania Chronione

Reptowska 12, 41-908 Bytom
+48 690 424 809
+48 512 936 938
mch@psonibytom.org

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Powstańców Śląskich 17, 41-902 Bytom
32 282 46 23, 693 695 880
wtz@psonibytom.org
Pn-Pt: 7.00 – 15.00

Skip to content